Hazır Ofis Kiralamanın Avantajları

Hazır ofisler, ofis mobilyaları, mutfak bölümü, ofis ekipmanları (fotokopi, fax vb. ), IT altyapısı, sekretarya ve temizlik hizmeti ile hazır olarak kiralama yapabileceğiniz ofislerdir.

Hazır Ofisin Avantajları:

– Vergi avantajı sağlar
– İlk maliyet avantajı sağlar
– Kiralama kontrat süresi avantajı sağlar
– Bireysel olarak kiralama yapamayacağınız binalarda kiralama yapabilme avantajı sağlar

1. Hazır Ofis Vergi Avantajı Sağlar

Hazır ofisler, hazır ofis sağlayıcı şirketler tarafından size kiralanırlar. Dolayısıyla kiralama işlemini yapan şirket size fatura keser. Bu fatura hizmet bedeli içinde KDV, katma değer vergisi, içermektedir. Bu fatura’daki KDV miktarının tamamını, şirketiniz tarafından kesilen faturalar sonrası devlete ödemeniz gereken KDV miktarından düşersiniz.
Örneğin şirketiniz bu ay içinde toplam 11800 TL’lik fatura kesmiş olsun. Bu faturaların toplam KDV tutarı, KDV oranı olan bir iş yapıyorsanız, 1800 TL’dir. Bu 1800 TL’yi devlete ödemekle yükümlüsünüz. Ofis kiranızın 2000 TL olduğunu varsayalım. Bu da size 1695 TL + KDV (395TL) olarak ofis kiralama şirketi tarafından kesilir. Devlete ödeyeceğiniz 1800TL’den 395TL’yi düşerek, devlete artık 1495 TL ödemeniz yeterli olacaktır.

Eğer hazır ofis yerine, ofisinizi kendiniz 2000 TL’ye kiralarsanız, bu hizmet için ev/ofis sahibinizden bir fatura alamayacağınız için, %20, 2000 TL için 400TL stopajı her ay devlete stopaj vergisi olarak ödemeniz gerekir ve yukarıdaki hesaba göre ödeyeceğiniz 1800 TL’lik KDV dedeğişmez.

Bunun dışında hazır ofiste 1695 TL’yi gider olarak yazarsınız, ve gelir verginiz oranınca ödeyeceğiniz gelir vergisinden düşersiniz. Ofisinizi kendiniz kiralama yaptığınızda da 2000 TL’yi gider olarak yazarsınız.

2. Hazır Ofis İlk Maliyet Avantajı Sağlar

Hazır ofis kiralaması yaptığınızda sadece aylık ödemenizi yaparsınız. Ofis kiralaması yaptığınızda ise, emlakçı ücreti, depozito, ofis mobilyaları, sekreter ve temizlik personeli, mutfak malzemeleri vb. için zaman ve para harmanız gerekir. Dolayısıyla hazır ofisin başlangıç maliyeti daha azdır.

3. Hazır Ofisi Esnek Kontrat Süresi Avantajı Sağlar

Hazır ofisinizi kiraladığınız şirket kurallarına göre değişmekle birlikte, 1 yıldan kısa süreli kiralama yapabilirsiniz. Normal ofis kiralamalarında, ev/ofis sahibinizin kabul edeceği minimum süre 1 yıldan az olmayacaktır.

4. Hazır Ofis Prestijli Plaza’da Kiralama Avantajı Sağlayabilir

Eğer şirketiniz için bir plaza da 2 kişilik ofis kiralamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan ofisi, plaza yönetiminden kiralamanız pek kolay değildir. Plazalar daha çok, katı komple ya da bir kaç bölgeye ayırarak kiralamak isterler. Dolayısıyla 2 kişilik ofis alanı bulabileceğiniz nitelikli plaza sayısı oldukça azdır. Hazır ofislerde ise en prestijli plaza katlarında kiralama yapabilirsiniz.

Startup Ofis

Diğer Bloglar